VON TRESKOW KARŁOWICE

Dzieje rodziny von Treskow pomimo, że powszechnie znane na terenie Wielkopolski, nie są tak proste do odtworzenia, opierając się o rzetelne źródła oczywiście. Podczas kolejnej wyprawy ich śladami udałam się do Karłowic, które były jednym z folwarków założonych przez ówcześnie zamieszkującą tereny dzisiejszej Polski, niemiecką rodzinę.

Nie chce odnosić się tylko do konkretnych dat, gdyż te są czasem sporne. Zależy mi bardziej na uporządkowaniu informacji i ogólnym zarysie dziejów rodziny. Najbardziej lubię zajmować się drzewami genealogicznymi, więc to ten temat jest mi najbardziej bliski w temacie rodziny von Treskow. Drzewo natomiast jest tak rozrosłe, że odnalezienie właściwej gałęzi wg mnie nie jest takie jednoznaczne. Moimi źródłami w dojściu do odpowiedniej linii była książka Antoniego Kobzy „Dzieje wsi okolic Swarzędza” oraz dostępne w Internecie liczne drzewa genealogiczne rodziny głównie na stronach niemieckich, które także czasem kończą się w najmniej odpowiednim miejscu lub są niepełne.

Co się tyczy samych Karłowic, folwark powstał na wniosek Sigmunda Otto von Trekow, ówcześnie stacjonującego w Pałacu w Owińskach. Dopiero po jego śmierci włościa przeszły na jednego z jego spadkobierców syna Louisa. Tutaj zaczyna się jedna z małych zagwozdek. Otóż imię jednego z młodszych synów Sigmunda często występuje pod postacią Ludwiga. Co ciekawe wersja anglojęzyczna imienia to Louis, niemiecka wersja to Ludwig oraz nasza rodzima Ludwik. Zatem we wszystkich informacjach na temat późniejszego właściciela Wierzonki oraz Karłowic i innych wsi mogą być używane zamiennie Louis/Ludwig/Ludwik ur. 1799 zm. 1865 r. Karłowice zostały folwarkiem we władaniu właściciela Wierzonki. Ogólnie rzecz biorą folwarki w Wierzonce i Karłowicach leżą praktycznie koło siebie, nic więc dziwnego, że główny dwór właściciela znajdował się w jednej z tych miejscowości, w tym wypadku Wierzonki. Karłowicami więc zarządzali ludzie zatrudnieni przez von Treskowów. Ludwik miał jednego syna Hugo Ludwiga, który przejął po nim majątek oraz córki min. Klarę, Evę i Marię Magdalenę . Właśnie Hugo wraz z małżonką Angeliką są najczęściej wspominanymi właścicielami ziemi. Sam dwór w Karłowicach wybudowany przy folwarku był wykorzystywany więc przez zarządców folwarku. Po śmierci Ludwika został jednak przebudowany na rezydencję letnią dla wdowy Melani i jej córek min. Klary, Cecylii oraz Anny. W pewnym okresie Melania prawdopodobnie zamieszkiwała dwór do swojej śmierci w 1873 r.

W okresie międzywojennym zarządcą Karłowic został Magnus Arthur Aleksander Schack von Wittenau, czyli wnuk Hugo i Angeliki, a syn Marii Magdaleny Emmy. Tutaj możemy napotkać kolejną nieścisłość. Wg książki, na którą się powołuje początkowo, Magnus to wnuk Ludwika, a siostrzeniec Hugo, to może zakładać, że Maria Magdalena to siostra Hugo, jednak daty jej urodzenia przypadają na 4 lata po śmierci potencjalnej matki Melani. Dlatego wg moich badań nad drzewem, Maria Magdalena to córka Hugo i Angeliki, a Magnus to praprawnuk Sigmunda, założyciela folwarku w Karłowicach. Ostatnimi mieszkańcami Karłowic zatem pozostała wdowa Sophie Charlotte po tragicznie zmarłym w wypadku samochodowym w 1937 roku Magnusie wraz z 4 dzieci [Magnusem, Irmelą, Sophie i Heide]. Stacjonowali w dworze do czasu opuszczenia kraju w 1945 r.

Co się tyczy architektury, widać częściowo na zdjęciach, np. ile miał pięter i czy miał piwnice. Ponoć drzwi są oryginalnie zachowaną częścią dworu. Czy będzie kiedyś wykorzystany? Trudno powiedzieć, zabytki mają to do siebie, że ich odrestaurowanie jest kosztowne. Utrata jednak XIX wiecznego dziedzictwa smuci, nawet jeśli budynek wybudowany został dla rodziny niemieckiej.

O Hugo i Angelice będę jeszcze pisać, jeżeli będę miała możliwość odwiedzić pozostałe dwory należące do rodziny, to właśnie przy okazji Wierzonki odniosę się do cmentarza rodziny, który także odwiedzałam przy okazji wizyty w Karłowicach.

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: poznański

Gmina: Swarzędz

Miejscowość: Karłowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *