PUSZCZA ZIELONKA DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Puszcza Zielonka jest miejscem, które w ostatnim czasie często odwiedzamy, głównie ze względu na bliskość. Jest to Park Krajobrazowy położony na północ od Swarzędza, utworzony w roku 1993, bogaty w tereny leśne oraz jeziora. Pomimo wielokrotnych odwiedzin, dalej są miejsca dla nas nieznane. Chciałam Wam przestawić 4 gotowe leśne trasy dla mniejszych nóżek i tych trochę większych, zawsze pamiętajcie, aby dopasować odległości do swoich możliwości.

I. Trasa ścieżki przyrodniczej: „Zbiorowiska roślinne wokół jeziora Zielonka” – 3,5 km

Samo serce Puszczy. Parking znajduje się tuż przy placu zabaw w Zielonce. Przy parkingu natomiast wiata piknikowa, miejsce na ognisko, plac zabaw, boisko. Dodają miejscu możliwość łączenia wędrówki i wypoczynku. Początkowo trasa prowadzi wzdłuż jeziora Zielonka, jest wąska i trawiasta. Następnie zmienia się w szeroki trakt leśny, częściowo jednak wyłożony kamieniami-tzw. kocie łby. Kierunek wyznaczają żaby. Trasę można potraktować jako spacer po lesie lub jako ścieżkę przyrodniczą, przy czym do jej przejścia niezbędny jest przewodnik, który należy sobie samodzielnie wydrukować.

Ciekawe na trasie:

  • Przystanki ścieżki przyrodniczej – niezbędne wydrukowanie folderu ścieżki
  • Pomniki Przyrody
  • Głaz Narzutowy

Dostępne w pobliżu:

  • Arboretum Zielonka

II. Jezioro Miejskie

Jezioro Miejskie znajduje się na zachodzie centralnej części PK. Podczas naszej pierwszej wizyty odwiedziłyśmy dziką plażę, na której dziewczynki mogły się bawić, zrobiłyśmy też piknik i odpoczęłyśmy. Jezioro ponoć bardzo szybko przechodzi w głębinę, dlatego należy uważać jeżeli jesteśmy z dziećmi. Miejsce jednak bardzo urokliwe zarówno na piknik jak i spacer w około.

III. Kobylnica -> Aleja Filozofów -> Wierzenica – 6 km

Przebieg trasy: Dworzec kolejowy w Kobylnicy -> żółty szlak w kierunku Wierzenicy -> Aleja Filozofów -> Dom podcieniowy -> Kościół św. Mikołaja w Wierzenicy -> żółty szlak w kierunku Kobylnicy -> Dworzec kolejowy.

Trasa znajduje się poza zasięgiem Parku Krajobrazowego, ale w pobliżu jego granicy południowej. Poza walorami przyrodniczymi, oferuje też coś dla ducha. Aleja Filozofów pozwala poznać historię miejsca, które należało niegdyś do hrabiego Augusta Cieszkowskiego, zasłużonego filozofa i uczonego oraz jego gości. Możecie odwiedzić ścieżki, którymi kroczył, zobaczyć w oddali jego dwór, stary młyn oraz grobowiec w zabytkowym Kościele św. Mikołaja. Trasę przeszłam w ramach Rajdu Marzanna PTTK, polecam ją jednak także na wycieczki indywidualne.

Ciekawe na trasie:

Dostępne w pobliżu:

IV. Owińska > 10 km

Przebieg trasy: Parking Wakespot -> stawy powyrobiskowe -> niebieski szlak -> Leśniczówka Potasze -> szlak czerwony -> Trakt Annowski -> niebieski szlak do stawów ramienicowych -> powrót do stawów powyrobiskowych i parkingu. Łącznie 10,5 km

Tym razem znajdujemy się w południowo-zachodniej części parku krajobrazowego. Trasa biegnie bardzo ładnym szerokim, w większości leśnym, traktem. Widoki urozmaicają kilkukrotnie stawy i rozlewiska, tworząc miejsce bardziej ciekawym pod względem krajobrazowym. Do stawów ramienicowych szlak skręca trochę wcześniej, niż zaznaczone na mapie, bardzo mocno w prawą stronę, niebieskim szlakiem. Warto więc odrobinę zawrócić, aby odwiedzić także wspomniane stawy z mostkiem jako punktem widokowym [niestety nie da się zaznaczyć tej trasy z Traktu Annowskiego do stawów ramienicowych na google.maps] szlak jednak jest widoczny na trasie.

Ciekawe na trasie:

  • Stawy powyrobiskowe
  • Pomnik – rower podróżnika Ryszarda Walerycha
  • Glinianka – stara żwirownia
  • Stawy ramienicowe

Dostępne w pobliżu:

Możliwości poznania terenu Puszczy Zielonki jest naprawdę wiele. Tutaj przestawiłam kilka różnych możliwości wypoczynku, możecie połączyć zwiedzanie razem z trekkingiem, możecie też wypocząć na brzegach jezior i stawów. To na pewno nie były nasze pierwsze i ostatnie wizyty w tym Parku Krajobrazowym, więc jeżeli szukacie czegoś w granicy Puszczy, zakładka Puszcza Zielonka jest cały czas aktywna, możliwości jest naprawdę wiele. Do zobaczenia na szlaku.

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: poznański

Gmina: Czerwonak/Murowana Goślina/Swarzędz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *