DOLINA CYBINY

Często to co blisko domu, wydaje nam się tak zwyczajne, że nie uważamy tego jako atrakcje turystyczną. Ja np. tyle razy widziałam Koziołki Poznańskie, Stary Rynek, którym przechodzę codziennie idąc do pracy, że nie zauważam czasem wyjątkowości tego miejsca. W Swarzędzu pewnie tak po części jest z Doliną Cybiny. Nam jednak ona się nie nudzi, cały czas poznajemy jej nowe fragmenty.

Jesienią zbadaliśmy dwa brzegi rozlewiska pomiędzy Swarzędzem, a Uzarzewem (choć jeszcze nie w całości), do tego dochodzą częste wizyty nad Jeziorem Swarzędzkim. Tak Cybina staje nam się coraz bliższa i bardziej rozpoznana.

Pierwsza nasza trasa, obejmuje trasę ok 7 km i znajduje się po prawej stronie rozlewiska. Obszar Natura 2000 zaczyna się u schyłku ulic Dolina Cybiny oraz ulicy Królewskiej w Swarzędzu, a kończy w Uzarzewie. Całość trasy prowadzi najpierw malowniczą ścieżką na wzgórzu z widokiem na rozlewisko, następnie łąkami trafiamy do lasu i miasteczka. Teren jest idealny na wycieczki piesze, ale także wycieczki rowerowe czy Nordic Walking.

My tereny odwiedzamy bardzo często, zwarzywszy na fakt, że w tej części terenów zielonych ludzi jest dużo mniej, niż nad samym Jeziorem Swarzędzkim. W lesie po małym pikniku w wybudowanym szałasie doszłyśmy do Uzarzewa, gdzie na koniec możecie odwiedzić Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie oraz odwiedzić drewniany Kościółek Św. Michała Archanioła. Z Uzarzewa miałyśmy transport powrotny. Normalnie rozlewisko można obejść dookoła, jednak trzeba się liczyć ze spacerem ok 13-15 km. W drodze powrotnej idąc prawym brzegiem (z Uzarzewa) możecie odwiedzić Dworek w Katarzynkach.

Dostępność proponowanych miejsc w czasie pandemii proszę weryfikować na bieżąco na stronach obiektów.

Nasza krótsza trasa nad rozlewiskiem obejmuje spacer lewym brzegiem wzdłuż ulicy Torfowej. Trasa obejmuje raczej drogę dojazdową do prywatnych stawów łowiskowych. Łączny spacer z drogą powrotną to ok 5 km. Niestety lewy brzeg Doliny nie jest atrakcyjny, pod względem spacerów z dzieckiem. Latem planuję wybrać się w te tereny rowerem.

Dane wycieczki:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: poznański

Gmina: Swarzędz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *