Jeden z odrestaurowanych XVIII-wiecznych pałaców Wielkopolski, jednocześnie Pomnik Historii znajduje się w Dobrzycy, w niewielkim miasteczku niedaleko Pleszewa. To jest ta część Wielkopolski, której nie odwiedzamy zbyt często, przez co historia też jest nam mniej znana, ale ta wizyta pokazała nam nowe światło na wydarzenia XVIII-wiecznej Wielkopolski oraz jej ówczesnych mieszkańców. A wszystko zaczęło się…
Kategoria: AKTYWNIE
STAW BROWARNY DOOKOŁA ZE SWARZĘDZA
Cały czas szukamy ciekawych tras rowerowych, które możemy mieć dostępne bez samochodu z bagażnikiem rowerowym, w połączeniu ze Swarzędzem. Tak naprawdę to jest spore wyzwanie, ale już kilka tras mamy sprawdzone, a to jest jedna z nich. Trasa w kierunku Malty była przez nas wielokrotnie pokonywana. Jeżeli jednak brak sił na ponad 20 km trasę…
ROWEREM DO UZARZEWA
Uzarzewo jest takim miejscem, do którego w ostatnim czasie często wracamy. Jest także opisane na blogu. tym razem jednak chce Wam przedstawić dwie trasy rowerowe, które możecie połączyć z wcześniej opisanymi aktywnościami w Uzarzewie i zrobić z tego wycieczkę pełną atrakcji. Trasa I – długość w obie strony ok 13 km, zatacza koło, brak trudności…
CZERWONYM SZLAKIEM PRZEZ NADWARCIAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Nadwarciański Park Krajobrazowy nie posiada dużej ilości wyznaczonych szlaków pieszych, właściwie możemy wyróżnić dwa, gdzie jeden praktywcznie w całości pokrywa się z częścią drugiego. Czerwony szlak pieszy, bo o nim mowa, to najdłuższy szlak, możliwy do przejścia w tym parku (drugi to fragment Drogi św. Jakuba). Postanowiłam sprawdzić, jak bardzo jest on atrakcyjny, jak utrzymany…
KOSZUTY W CIENIU WIATRAKÓW – GRA TRInO
Ruszyliśmy na południowy-wschód od Swarzędza. Nie zdarza się to zbyt często, ale Koszuty nas wzywały. W kwietniu uruchomiono tutaj nową trasę TRInO, nie mogliśmy ominąć tej atrakcji. Całość rozpoczyna się przy wiatrakach na wlocie do Koszut. My postanowiliśmy pozostawić samochód na parkingu koło Muzeum i dojść kawałek pieszo do startu. Trasa ustalona została przez najważniejsze…
ARBORETUM LEŚNE W ZIELONCE
Zielonka czyli samo serce Puszczy Zielonki, która jest naszym bliskim sąsiadem, dlatego dość często wracamy w jej progi. Ogrody Botaniczne i Arboreta natomiast to są takie miejsca, którę lubię odwiedzać o każdej porze roku, aby poznać ich różne oblicza. Tak też jest z Arboretum Leśnym w Zielonce – tutaj byliśmy już latem, kiedy było zielono,…
ZIELONY PUNKT KONTROLNY JAK ZACZĄĆ?
Gry terenowe to już od dawna, urozmaicenie naszych podróżniczych przygód. Tym razem spróbowaliśmy chyba jednej z trudniejszych form orienteeringu, dostępnego w terenie (przynajmniej o innych jeszcze nie mam wiedzy). Zielony Punkt Kontrolny, bo o nim tu mowa, to bieg na orientację dostępny dla każdego, zarówno dla osób początkujących jak i tych bardziej doświadczonych graczy. Głównie…
SPOKOJNY CIĄŻEŃ
Nieopodal spokojnie płynącej Warty, na wzgórzu wznosi się rokokowy XVIII-wieczny dawny pałac biskupi. Dumnie wzbogaca krajobraz Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, na granicy, którego stoi. Będąc w okolicy można przystanąć i zajrzeć do jego francuskiego parku z widokiem na dolinę i odpocząć w cieniu pobliskich drzew. Nie znajdziemy dużej ilości danych na temat pałacu, wybudowany został na…
SIERAKÓW
To nasze jedne z pierwszych odwiedzin Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, zaczęliśmy więc od jego serca – czyli Sierakowa. Wbrew pozorom, różnorodność zwiedzania tego miasteczka jest spora, pomimo jego rozmiarów. My wybraliśmy połączenie klasyki, czyli odwiedziny Muzeum Zamek Opalińskich, a następnie ruszyliśmy na rozwiązanie Questa „O Krzysztofie Opalińskim i innych, którzy Sieraków rozsławili”, który ma swój początek…
ALEJA FILOZOFÓW
[07.2020] Długo nam zajęło ruszenie się z domu, po wszystkim, co się działo [pandemia]. Ale w końcu postanowiłam wyruszyć w drogę. Nie była to daleka podróż, ale warto zacząć od czegoś małego, aby rozruszać kości. Padło na Aleje Filozofów w Wierzenicy i poznanie kolejnego Pomnika Przyrody. Sosna już nie wygląda jak sosna, ale z opisu…
JEZIORO SWARZĘDZKIE ROWEREM DOOKOŁA
Trasa, którą pokonywaliśmy na różne sposoby, wielokrotnie w różnych długościach i kombinacjach. Pieszo, autem, rowerami, pojawiły się też rolki czy hulajnogi. Tym razem postanowiliśmy całość przejechać jednorazowo na rowerach. Całość obejmuje ok 9 km. Od strony wschodniej, od ulicy Cieszkowskiego, prowadzi nas ścieżka rowerowa, aż do Swarzędzkiego Centrum Rekreacji i Sportu. Następnie włączamy się do…
KAJAKIEM PO WARCIE
Jako osoba niepływająca zbyt dobrze, duże akweny wodne nie są przeze mnie mile widziane, do tego dochodzą zaburzenia błędnika. Odbyliśmy jednak już trzy spływy kajakowe Wartą i do czasu, kiedy skuter nie wzburzył wody, było całkiem przyjemnie. Wbrew pozorom, że Warta wydaje się straszna (dla mnie bardzo), to przez prąd, pływanie po niej należy do…