ROWEREM DO UZARZEWA

Uzarzewo jest takim miejscem, do którego w ostatnim czasie często wracamy. Jest także opisane na blogu. tym razem jednak chce Wam przedstawić dwie trasy rowerowe, które możecie połączyć z wcześniej opisanymi aktywnościami w Uzarzewie i zrobić z tego wycieczkę pełną atrakcji. Trasa I – długość w obie strony ok 13 km, zatacza koło, brak trudności…

KOSZUTY W CIENIU WIATRAKÓW – GRA TRInO

Ruszyliśmy na południowy-wschód od Swarzędza. Nie zdarza się to zbyt często, ale Koszuty nas wzywały. W kwietniu uruchomiono tutaj nową trasę TRInO, nie mogliśmy ominąć tej atrakcji. Całość rozpoczyna się przy wiatrakach na wlocie do Koszut. My postanowiliśmy pozostawić samochód na parkingu koło Muzeum i dojść kawałek pieszo do startu. Trasa ustalona została przez najważniejsze…

MUZEA POZNAŃSKIE

Uwielbiam podsumowania, dlatego dużo ich tutaj. Lubie wyznaczać sobie pewne wyzwania, poznania terenu we wszystkich możliwych sposobach. Choć oczywiście nie zawsze się to udaje. Jakiś czas temu już, wyznaczyłam sobie cel, odwiedzić wszystkie poznańskie muzea, jest ich aż 35, a że nie tylko muzeami człowiek żyje, to proces cały czas trwa. Nasze wycieczki podzieliłam też…

ROMANTYZM W ŚMIEŁOWIE

Tym razem udaliśmy się w podróż do kolejnej klasycystycznej siedziby polskiej szlachty. W związku ze zbliżającym się deszczem, rozpoczęliśmy ją od spaceru po parku, gdzie nie mogliśmy ominąć Ziołowego Ogródka Zosi, w którym poza pachnącymi latem roślinami, można obejrzeć rzeźbę „Żniwiarka” z rąk Stanisława Jackowskiego z 1930 roku. Jest to tylko jeden z wielu symboli,…

SIERAKÓW

To nasze jedne z pierwszych odwiedzin Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, zaczęliśmy więc od jego serca – czyli Sierakowa. Wbrew pozorom, różnorodność zwiedzania tego miasteczka jest spora, pomimo jego rozmiarów. My wybraliśmy połączenie klasyki, czyli odwiedziny Muzeum Zamek Opalińskich, a następnie ruszyliśmy na rozwiązanie Questa „O Krzysztofie Opalińskim i innych, którzy Sieraków rozsławili”, który ma swój początek…

ROGALIN RACZYŃSKICH

Popularna perełka wielkopolskiej architektury końca XVIII wieku, należąca do szlacheckiego rodu Raczyńskich herbu Nałęcz. Dobra rogalińskie nabył w 1766 roku Kazimierz Raczyński, który w latach 1770-1776 wzniósł swą rodową siedzibę. Przetrwała ona do dziś. Kolejni właściciele dołożyli swoją cegiełkę do obecnej formy całego zespołu pałacowo-ogrodowego, który w rękach rodziny był do 1939 roku. Gdzie warto…

KALISZ NAJSTARSZE MIASTO W POLSCE

Nasza kolejna przygoda z serii #jednodniówkapociągiem odbyła się w jednym z najstarszych miast polskich. Kalisz, bo o nim tutaj mowa, to kolejne miasto na naszej mapie, które dołączyło do grona wielkopolskich miast wartych odwiedzenia. Postawiliśmy na połączeniu tradycyjnego zwiedzania z questem wielkopolskim, który można wykonać na tym terenie. Obejmuje on najważniejsze punkty turystyczne Kalisza, zapewnia…

OSTRÓW TUMSKI DLA KAŻDEGO

Spis Treści: Archikatedra Świętych Apostołów Piotr i Pawła Brama Poznania ICHOT Questy Wielkopolskie TRInO „Po obu brzegach Cybiny” Kościół pw. NMP in Summo Rezerwat Genius Loci Ostrów Tumski w Poznaniu to ogromna dawka historii, z którą można obcować na wiele sposobów. Chciałam Wam pokazać, jak wiele można odkryć na tak niewielkim terenie oraz w jak…

TAJEMNICZE CHLUDOWO

„Zajechaliśmy przed ganek ze szklanym, wystającym daszkiem nad kamiennymi schodami. […] Weszliśmy do obszernej sieni, z której łagodnie skręcające schody prowadziły na piętro. […] Wprost z sieni weszliśmy do tak zwanego holu, miejsca gdzie zbierają się domownicy. W ścianie przeciwległej do wejścia znajdowały się oszklone drzwi prowadzące na taras. Przed nim, na lekko falistym gruncie,…

O MEBLACH W SWARZĘDZU

Na tego Questa długo czekałam. Czasem nawet zastanawiałam się nad prawdopodobną trasą. Mimo, że nie jestem rodowitą mieszkanką, to znam już odrobinę atrakcje tego miasta, więc sama układałam sobie trasę w głowie. Ta właściwa jest jednak krótsza niż moja, ale mówi o wszystkich ważnych dla Swarzędza faktach i miejscach. Jak zwykle nie chce Wam zdradzać…

PYZDRY PRAKTYCZNIE

Praktycznie o Pyzdrach, czyli czy warto odwiedzić to miasto i dlaczego. Jednak moje postrzeganie tego miejsca nie jest tylko z perspektywy turysty, który przybył tutaj na chwilę. Odwiedzam to miasteczko regularnie od 15 lat, a nawet przez chwilę byłam jego mieszkanką, jestem związana z okolicznymi miejscami emocjonalnie, ale spróbuje pokazać wszystko w miarę obiektywnie. Pyzdry…

UZARZEWO

Tym razem kierujemy się do Uzarzewa, czyli miejscowości leżącej na północny-wschód od Swarzędza, ok 20 km od Poznania i ok 8 km od Swarzędza, czyli bardzo niedaleko. Dlaczego tam? To właśnie w Uzarzewie możecie podziwiać zabytki szlacheckiej rodziny Żychlińskich herbu Szeliga , do których należał pałac wraz z okolicznymi budynkami. Od niedawna mamy dwie możliwości…