STAW BROWARNY DOOKOŁA ZE SWARZĘDZA

Cały czas szukamy ciekawych tras rowerowych, które możemy mieć dostępne bez samochodu z bagażnikiem rowerowym, w połączeniu ze Swarzędzem. Tak naprawdę to jest spore wyzwanie, ale już kilka tras mamy sprawdzone, a to jest jedna z nich. Trasa w kierunku Malty była przez nas wielokrotnie pokonywana. Jeżeli jednak brak sił na ponad 20 km trasę…

CZERWONYM SZLAKIEM PRZEZ NADWARCIAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Nadwarciański Park Krajobrazowy nie posiada dużej ilości wyznaczonych szlaków pieszych, właściwie możemy wyróżnić dwa, gdzie jeden praktywcznie w całości pokrywa się z częścią drugiego. Czerwony szlak pieszy, bo o nim mowa, to najdłuższy szlak, możliwy do przejścia w tym parku (drugi to fragment Drogi św. Jakuba). Postanowiłam sprawdzić, jak bardzo jest on atrakcyjny, jak utrzymany…

ARBORETUM LEŚNE W ZIELONCE

Zielonka czyli samo serce Puszczy Zielonki, która jest naszym bliskim sąsiadem, dlatego dość często wracamy w jej progi. Ogrody Botaniczne i Arboreta natomiast to są takie miejsca, którę lubię odwiedzać o każdej porze roku, aby poznać ich różne oblicza. Tak też jest z Arboretum Leśnym w Zielonce – tutaj byliśmy już latem, kiedy było zielono,…

ROMANTYZM W ŚMIEŁOWIE

Tym razem udaliśmy się w podróż do kolejnej klasycystycznej siedziby polskiej szlachty. W związku ze zbliżającym się deszczem, rozpoczęliśmy ją od spaceru po parku, gdzie nie mogliśmy ominąć Ziołowego Ogródka Zosi, w którym poza pachnącymi latem roślinami, można obejrzeć rzeźbę „Żniwiarka” z rąk Stanisława Jackowskiego z 1930 roku. Jest to tylko jeden z wielu symboli,…

ALEJA FILOZOFÓW

[07.2020] Długo nam zajęło ruszenie się z domu, po wszystkim, co się działo [pandemia]. Ale w końcu postanowiłam wyruszyć w drogę. Nie była to daleka podróż, ale warto zacząć od czegoś małego, aby rozruszać kości. Padło na Aleje Filozofów w Wierzenicy i poznanie kolejnego Pomnika Przyrody. Sosna już nie wygląda jak sosna, ale z opisu…

KAJAKIEM PO WARCIE

Jako osoba niepływająca zbyt dobrze, duże akweny wodne nie są przeze mnie mile widziane, do tego dochodzą zaburzenia błędnika. Odbyliśmy jednak już trzy spływy kajakowe Wartą i do czasu, kiedy skuter nie wzburzył wody, było całkiem przyjemnie. Wbrew pozorom, że Warta wydaje się straszna (dla mnie bardzo), to przez prąd, pływanie po niej należy do…

ROGALIN RACZYŃSKICH

Popularna perełka wielkopolskiej architektury końca XVIII wieku, należąca do szlacheckiego rodu Raczyńskich herbu Nałęcz. Dobra rogalińskie nabył w 1766 roku Kazimierz Raczyński, który w latach 1770-1776 wzniósł swą rodową siedzibę. Przetrwała ona do dziś. Kolejni właściciele dołożyli swoją cegiełkę do obecnej formy całego zespołu pałacowo-ogrodowego, który w rękach rodziny był do 1939 roku. Gdzie warto…

ROWEREM ZE SWARZĘDZA NAD MALTAŃSKIE JEZIORO

W tym roku nastąpiła mała zmiana w pojazdach dwukołowych dziewczynek, trochę częściej zatem pojawiają się u nas przygody rowerowe. Tym razem padło na kolejną 25 km trasę ze Swarzędza dookoła Malty i z powrotem. Trasa prowadzi w większości ścieżkami rowerowymi, po części jednak też znajdują się fragmenty, gdzie trzeba włączyć się do ruchu drogowego albo…

KALISZ NAJSTARSZE MIASTO W POLSCE

Nasza kolejna przygoda z serii #jednodniówkapociągiem odbyła się w jednym z najstarszych miast polskich. Kalisz, bo o nim tutaj mowa, to kolejne miasto na naszej mapie, które dołączyło do grona wielkopolskich miast wartych odwiedzenia. Postawiliśmy na połączeniu tradycyjnego zwiedzania z questem wielkopolskim, który można wykonać na tym terenie. Obejmuje on najważniejsze punkty turystyczne Kalisza, zapewnia…

SPACER PO KONIŃSKIEJ STARÓWCE

Nasza wizyta w Koninie to był jeden z punktów do realizacji w bieżącym roku. Raz w roku wycieczka pociągiem musi być, tak też było. Czy można, zatem zwiedzić Konin poruszając się komunikacją miejską i zdążyć w jeden dzień odwiedzić strategiczne punkty? Nam się udało. Miałyśmy „przewodnika”, dzięki któremu było nam dużo łatwiej. Dla mnie najważniejszym…

PYZDRY PRAKTYCZNIE

Praktycznie o Pyzdrach, czyli czy warto odwiedzić to miasto i dlaczego. Jednak moje postrzeganie tego miejsca nie jest tylko z perspektywy turysty, który przybył tutaj na chwilę. Odwiedzam to miasteczko regularnie od 15 lat, a nawet przez chwilę byłam jego mieszkanką, jestem związana z okolicznymi miejscami emocjonalnie, ale spróbuje pokazać wszystko w miarę obiektywnie. Pyzdry…

ROWEREM NA DZIEWICZĄ GÓRĘ

[Aktualizacja 31.05.2024] Dziewicza Góra, czyli najwyższe wzniesienie [143 m n.p.m.] na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, to punkt obowiązkowy na mapie wielkopolskich parków krajobrazowych. Działająca na szczycie dostrzegalnia przeciwpożarowa o wysokości 40 m, jest dodatkową atrakcją, dzięki tarasowi widokowemu, który znajduje się na szczycie wieży i jest udostępniony dla ruchu turystycznego. Tras dojazdu na szczyt…