STAW BROWARNY DOOKOŁA ZE SWARZĘDZA

Cały czas szukamy ciekawych tras rowerowych, które możemy mieć dostępne bez samochodu z bagażnikiem rowerowym, w połączeniu ze Swarzędzem. Tak naprawdę to jest spore wyzwanie, ale już kilka tras mamy sprawdzone, a to jest jedna z nich. Trasa w kierunku Malty była przez nas wielokrotnie pokonywana. Jeżeli jednak brak sił na ponad 20 km trasę…

CZERWONYM SZLAKIEM PRZEZ NADWARCIAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Nadwarciański Park Krajobrazowy nie posiada dużej ilości wyznaczonych szlaków pieszych, właściwie możemy wyróżnić dwa, gdzie jeden praktywcznie w całości pokrywa się z częścią drugiego. Czerwony szlak pieszy, bo o nim mowa, to najdłuższy szlak, możliwy do przejścia w tym parku (drugi to fragment Drogi św. Jakuba). Postanowiłam sprawdzić, jak bardzo jest on atrakcyjny, jak utrzymany…

ARBORETUM LEŚNE W ZIELONCE

Zielonka czyli samo serce Puszczy Zielonki, która jest naszym bliskim sąsiadem, dlatego dość często wracamy w jej progi. Ogrody Botaniczne i Arboreta natomiast to są takie miejsca, którę lubię odwiedzać o każdej porze roku, aby poznać ich różne oblicza. Tak też jest z Arboretum Leśnym w Zielonce – tutaj byliśmy już latem, kiedy było zielono,…

ZIELONY PUNKT KONTROLNY JAK ZACZĄĆ?

Gry terenowe to już od dawna, urozmaicenie naszych podróżniczych przygód. Tym razem spróbowaliśmy chyba jednej z trudniejszych form orienteeringu, dostępnego w terenie (przynajmniej o innych jeszcze nie mam wiedzy). Zielony Punkt Kontrolny, bo o nim tu mowa, to bieg na orientację dostępny dla każdego, zarówno dla osób początkujących jak i tych bardziej doświadczonych graczy. Głównie…

SPOKOJNY CIĄŻEŃ

Nieopodal spokojnie płynącej Warty, na wzgórzu wznosi się rokokowy XVIII-wieczny dawny pałac biskupi. Dumnie wzbogaca krajobraz Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, na granicy, którego stoi. Będąc w okolicy można przystanąć i zajrzeć do jego francuskiego parku z widokiem na dolinę i odpocząć w cieniu pobliskich drzew. Nie znajdziemy dużej ilości danych na temat pałacu, wybudowany został na…

ROMANTYZM W ŚMIEŁOWIE

Tym razem udaliśmy się w podróż do kolejnej klasycystycznej siedziby polskiej szlachty. W związku ze zbliżającym się deszczem, rozpoczęliśmy ją od spaceru po parku, gdzie nie mogliśmy ominąć Ziołowego Ogródka Zosi, w którym poza pachnącymi latem roślinami, można obejrzeć rzeźbę „Żniwiarka” z rąk Stanisława Jackowskiego z 1930 roku. Jest to tylko jeden z wielu symboli,…

SIERAKÓW

To nasze jedne z pierwszych odwiedzin Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, zaczęliśmy więc od jego serca – czyli Sierakowa. Wbrew pozorom, różnorodność zwiedzania tego miasteczka jest spora, pomimo jego rozmiarów. My wybraliśmy połączenie klasyki, czyli odwiedziny Muzeum Zamek Opalińskich, a następnie ruszyliśmy na rozwiązanie Questa „O Krzysztofie Opalińskim i innych, którzy Sieraków rozsławili”, który ma swój początek…

ALEJA FILOZOFÓW

[07.2020] Długo nam zajęło ruszenie się z domu, po wszystkim, co się działo [pandemia]. Ale w końcu postanowiłam wyruszyć w drogę. Nie była to daleka podróż, ale warto zacząć od czegoś małego, aby rozruszać kości. Padło na Aleje Filozofów w Wierzenicy i poznanie kolejnego Pomnika Przyrody. Sosna już nie wygląda jak sosna, ale z opisu…

ROGALIN RACZYŃSKICH

Popularna perełka wielkopolskiej architektury końca XVIII wieku, należąca do szlacheckiego rodu Raczyńskich herbu Nałęcz. Dobra rogalińskie nabył w 1766 roku Kazimierz Raczyński, który w latach 1770-1776 wzniósł swą rodową siedzibę. Przetrwała ona do dziś. Kolejni właściciele dołożyli swoją cegiełkę do obecnej formy całego zespołu pałacowo-ogrodowego, który w rękach rodziny był do 1939 roku. Gdzie warto…

ŚNIEŻYCOWY JAR

Kiedy przychodzi wiosna, człowiek jest tak spragniony zieleni, że kiedy tylko dostrzega jej pierwsze oznaki, czuję potrzebę przywitania jej w terenie. Najpopularniejszym kwiatem, który zazwyczaj zwiastuje wiosnę to Przebiśnieg. Przynajmniej mi się tak zawsze kojarzył. Teraz, kiedy szukamy wiosny w wielu miejscach prawda jest zgoła inna. Przebiśnieg to kwiat chyba najbardziej uniwersalny, czyli dostępny w…

O WRONCZYNIE INACZEJ

Ścieżka dydaktyczna im. Maksymiliana Jackowskiego we Wronczynie z historią rodziny von Treskow w tle, tak bym opisała w skrócie naszą wyprawę do Wronczyna. Opisów samej ścieżki nie znalazłam wiele, natomiast te które znalazłam, mówią o punktach, które znajdują się na trasie. I tak należy ścieżkę interpretować. Punkty. Trasa nie zatacza pętli, a punkty rozrzucone są…

UZARZEWO

Tym razem kierujemy się do Uzarzewa, czyli miejscowości leżącej na północny-wschód od Swarzędza, ok 20 km od Poznania i ok 8 km od Swarzędza, czyli bardzo niedaleko. Dlaczego tam? To właśnie w Uzarzewie możecie podziwiać zabytki szlacheckiej rodziny Żychlińskich herbu Szeliga , do których należał pałac wraz z okolicznymi budynkami. Od niedawna mamy dwie możliwości…