Cały czas szukamy ciekawych tras rowerowych, które możemy mieć dostępne bez samochodu z bagażnikiem rowerowym, w połączeniu ze Swarzędzem. Tak naprawdę to jest spore wyzwanie, ale już kilka tras mamy sprawdzone, a to jest jedna z nich. Trasa w kierunku Malty była przez nas wielokrotnie pokonywana. Jeżeli jednak brak sił na ponad 20 km trasę…
Kategoria: TROPICIEL PRZYRODY
CZERWONYM SZLAKIEM PRZEZ NADWARCIAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Nadwarciański Park Krajobrazowy nie posiada dużej ilości wyznaczonych szlaków pieszych, właściwie możemy wyróżnić dwa, gdzie jeden praktywcznie w całości pokrywa się z częścią drugiego. Czerwony szlak pieszy, bo o nim mowa, to najdłuższy szlak, możliwy do przejścia w tym parku (drugi to fragment Drogi św. Jakuba). Postanowiłam sprawdzić, jak bardzo jest on atrakcyjny, jak utrzymany…
ARBORETUM LEŚNE W ZIELONCE
Zielonka czyli samo serce Puszczy Zielonki, która jest naszym bliskim sąsiadem, dlatego dość często wracamy w jej progi. Ogrody Botaniczne i Arboreta natomiast to są takie miejsca, którę lubię odwiedzać o każdej porze roku, aby poznać ich różne oblicza. Tak też jest z Arboretum Leśnym w Zielonce – tutaj byliśmy już latem, kiedy było zielono,…
ZIELONY PUNKT KONTROLNY JAK ZACZĄĆ?
Gry terenowe to już od dawna, urozmaicenie naszych podróżniczych przygód. Tym razem spróbowaliśmy chyba jednej z trudniejszych form orienteeringu, dostępnego w terenie (przynajmniej o innych jeszcze nie mam wiedzy). Zielony Punkt Kontrolny, bo o nim tu mowa, to bieg na orientację dostępny dla każdego, zarówno dla osób początkujących jak i tych bardziej doświadczonych graczy. Głównie…
SPOKOJNY CIĄŻEŃ
Nieopodal spokojnie płynącej Warty, na wzgórzu wznosi się rokokowy XVIII-wieczny dawny pałac biskupi. Dumnie wzbogaca krajobraz Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, na granicy, którego stoi. Będąc w okolicy można przystanąć i zajrzeć do jego francuskiego parku z widokiem na dolinę i odpocząć w cieniu pobliskich drzew. Nie znajdziemy dużej ilości danych na temat pałacu, wybudowany został na…
ROMANTYZM W ŚMIEŁOWIE
Tym razem udaliśmy się w podróż do kolejnej klasycystycznej siedziby polskiej szlachty. W związku ze zbliżającym się deszczem, rozpoczęliśmy ją od spaceru po parku, gdzie nie mogliśmy ominąć Ziołowego Ogródka Zosi, w którym poza pachnącymi latem roślinami, można obejrzeć rzeźbę „Żniwiarka” z rąk Stanisława Jackowskiego z 1930 roku. Jest to tylko jeden z wielu symboli,…
SIERAKÓW
To nasze jedne z pierwszych odwiedzin Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, zaczęliśmy więc od jego serca – czyli Sierakowa. Wbrew pozorom, różnorodność zwiedzania tego miasteczka jest spora, pomimo jego rozmiarów. My wybraliśmy połączenie klasyki, czyli odwiedziny Muzeum Zamek Opalińskich, a następnie ruszyliśmy na rozwiązanie Questa „O Krzysztofie Opalińskim i innych, którzy Sieraków rozsławili”, który ma swój początek…
ALEJA FILOZOFÓW
[07.2020] Długo nam zajęło ruszenie się z domu, po wszystkim, co się działo [pandemia]. Ale w końcu postanowiłam wyruszyć w drogę. Nie była to daleka podróż, ale warto zacząć od czegoś małego, aby rozruszać kości. Padło na Aleje Filozofów w Wierzenicy i poznanie kolejnego Pomnika Przyrody. Sosna już nie wygląda jak sosna, ale z opisu…
ROGALIN RACZYŃSKICH
Popularna perełka wielkopolskiej architektury końca XVIII wieku, należąca do szlacheckiego rodu Raczyńskich herbu Nałęcz. Dobra rogalińskie nabył w 1766 roku Kazimierz Raczyński, który w latach 1770-1776 wzniósł swą rodową siedzibę. Przetrwała ona do dziś. Kolejni właściciele dołożyli swoją cegiełkę do obecnej formy całego zespołu pałacowo-ogrodowego, który w rękach rodziny był do 1939 roku. Gdzie warto…
ŚNIEŻYCOWY JAR
Kiedy przychodzi wiosna, człowiek jest tak spragniony zieleni, że kiedy tylko dostrzega jej pierwsze oznaki, czuję potrzebę przywitania jej w terenie. Najpopularniejszym kwiatem, który zazwyczaj zwiastuje wiosnę to Przebiśnieg. Przynajmniej mi się tak zawsze kojarzył. Teraz, kiedy szukamy wiosny w wielu miejscach prawda jest zgoła inna. Przebiśnieg to kwiat chyba najbardziej uniwersalny, czyli dostępny w…
O WRONCZYNIE INACZEJ
Ścieżka dydaktyczna im. Maksymiliana Jackowskiego we Wronczynie z historią rodziny von Treskow w tle, tak bym opisała w skrócie naszą wyprawę do Wronczyna. Opisów samej ścieżki nie znalazłam wiele, natomiast te które znalazłam, mówią o punktach, które znajdują się na trasie. I tak należy ścieżkę interpretować. Punkty. Trasa nie zatacza pętli, a punkty rozrzucone są…
UZARZEWO
Tym razem kierujemy się do Uzarzewa, czyli miejscowości leżącej na północny-wschód od Swarzędza, ok 20 km od Poznania i ok 8 km od Swarzędza, czyli bardzo niedaleko. Dlaczego tam? To właśnie w Uzarzewie możecie podziwiać zabytki szlacheckiej rodziny Żychlińskich herbu Szeliga , do których należał pałac wraz z okolicznymi budynkami. Od niedawna mamy dwie możliwości…