SIERAKÓW

To nasze jedne z pierwszych odwiedzin Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, zaczęliśmy więc od jego serca – czyli Sierakowa. Wbrew pozorom, różnorodność zwiedzania tego miasteczka jest spora, pomimo jego rozmiarów. My wybraliśmy połączenie klasyki, czyli odwiedziny Muzeum Zamek Opalińskich, a następnie ruszyliśmy na rozwiązanie Questa „O Krzysztofie Opalińskim i innych, którzy Sieraków rozsławili”, który ma swój początek właśnie koło muzeum, ze spokojem można pozostawić zaparkowany samochód właśnie tam.

Muzeum znajduje się w odbudowanej części XIV-wiecznego Zamku, a dokładniej w jego południowym skrzydle. Nie jest to miejsce obszerne powierzchniowo, ale zawiera dużo ciekawych informacji. Na parterze, przekraczając próg muzeum można podziwiać sarkofagi dawnych właścicieli Sierakowa, magnackieo Rodu Opalińskich. Odnalezione w podziemiach kościoła pobernardyńskiego, przeniesione do kaplicy, w odbudowanej części zamku. Pięknie prezentują się w półcieniu złote ozdoby sarkofagów.

W następnej części zamku przechodzimy do bardziej użytkowych izb, w której można podziwiać dużo starych rycin oraz pamiątek po poprzednich właścicielach, małe jednak sale nie wymagają dużego nakładu czasowego do ich odwiedzin, ostatnia sala na poddaszu, zawiera bardzo dużo informacji o Wielkopolsce XVIII/XIX wieku, zaborców, bohaterskich Polakach, wszystko dopełnione pamiątkami po Napoleonie.

Aby uatrakcyjnić sobie zwiedzanie Muzeum, można pobrać grę turystyczną (my folder wzięliśmy z kasy, ale można też pobrać ze strony internetowej www.gryturystyczne.pl) Tutaj spostrzegawczość gra kluczową rolę, my sobie z nią niezbyt dobrze poradziliśmy, ale na pewno podejmiemy kolejną próbę, takie gry im więcej się ich wykona, tym następne przychodzą z większą łatwością, tak samo było z questami, czy grami TRInO. Dlatego warto próbować i nie poddawać się, kiedy za pierwszym razem coś nie wyjdzie.

Po części Muzealnej wybraliśmy się na spacer po Sierakowie, wykorzystaliśmy do tego także grę terenową. Ta forma to nie tylko zabawa do rozwiązywania zagadek. Questy pozwalają poznać historię miejsca, bez przewodnika. Wskazują kierunek, w którym warto iść, pokażą okoliczne zabytki i ich historię. Dlatego znajdziecie je nie tylko w dużych miastach, ale także tych mniejszych, gdzie nie zawsze się znajdzie muzeum, czy miejsce pamięci ważnych okolicznych osobistości. Dla nas to dobra forma wsparcia, a przy okazji dobra zabawa. Quest zaczyna się przy zamku i prowadzi dalej, poznając przy tym najciekawsze zakątki Sierakowa. Po drodze Park Miejski i przystań, gdzie można zrobić piknik, warto też zajrzeć do wnętrza kościoła na trasie, który należy do Kanonu Krajoznawczego Polski, całość robi wrażenie. Po drodze też znajdziecie pyszne bułeczki w piekarni i zabytkowe kamienice, choć samo miasteczko nie robi zniewalającego wrażenia, warto pospacerować i choć trochę je poznać.

Sieraków to też jedno z miejsc, z wyznaczonym miejscem wypoczynku na szklaku wodnym Wielkiej Pętli Wielkopolski. Warto może, zatem zaplanować tutaj przerwę, w czasie kajakowych przygód po Warcie i rozprostować kości spacerem po mieście. A dla zainteresowanych jeszcze grami terenowymi, jest dostępna też tutaj trasa TRInO, która jednak bardziej rozległa w terenie, niż sam quest, prowadzi też w kierunku sierakowskiej starej architektury miasta.

Dla spragnionych ścieżek przyrodniczych, nieopodal Jeziora Jaroszewskiego, po drugiej stronie ulicy Poznańskiej, jest też dostępny Park Edukacji Przyrodniczej „Słoneczko”, z dużym placem do biegania i zadaniami dla najmłodszych, pozwalających poznać przyrodę. Choć niektóre tablice są już wypłowiałe, dalej można skorzystać z informacji, które tam są zawarte, do tego bezpieczna przestrzeń do zabawy dla najmłodszych, piknikowania i odpoczynku. Zaraz obok tunel, który pozwoli bezpiecznie przejść na drugą stronę i spędzić czas nad jeziorem, choć w okresie letnim, miejsce pewnie jest wysoko turystyczno-wypoczynkowe, w okresie jesienno-zimowym nie spotkaliśmy tam nikogo.

Wycieczke możecie zaliczyć do wielu odznak turystyczno-krajoznawczych, min.: Odznaki Turystyki Pieszej, Odznaki Krajoznawczej Polski, Turysty Przyrodnika, Regionalnej Odznaki Krajoznawczej (jeżeli mieszkacie w pobliżu), Questy Wyprawy Odkrywców, TRInO czy regionalnej „Turysta Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego”.

Ciekawe na trasie:

 • Muzeum Zamek Opalińskich [Kanon Krajoznawczy Polski – zabytek]
 • Parafia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie [Kanon Krajoznawczy Polski – zabytek]
 • Przystań Rzeczna
 • Biblioteka Publiczna [zabytek]
 • Park Miejski im. Jana Pawła II
 • Pomnik Powstańców Wielkopolskich
 • Park Edukacji Przyrodniczej „Słoneczko”
 • Jezioro Jaroszewskie
 • Wakepark Sieraków

Dostępne w pobliżu:

 • Sierakowski Park Krajobrazowy
 • Wrzosowe Wydmy
 • Park Grzybowy w Piłce
 • Puszcza Notecka

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: międzychodzki

Gmina: Sieraków

Miejscowość: Sieraków

!Pamiętajcie, aby godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzić samodzielnie, przed wizytą w obiekcie, mogą one ulegać zmianie.