KOSZUTY W CIENIU WIATRAKÓW – GRA TRInO

Ruszyliśmy na południowy-wschód od Swarzędza. Nie zdarza się to zbyt często, ale Koszuty nas wzywały. W kwietniu uruchomiono tutaj nową trasę TRInO, nie mogliśmy ominąć tej atrakcji. Całość rozpoczyna się przy wiatrakach na wlocie do Koszut. My postanowiliśmy pozostawić samochód na parkingu koło Muzeum i dojść kawałek pieszo do startu. Trasa ustalona została przez najważniejsze punkty wsi, jeden z punktów, jednak znajduje się wewnątrz tamtejszego dworu, zatem warto zaplanować trasę wraz z odwiedzinami Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach. Znajduję się ono w starym XVIII-wiecznym staroszlacheckim dworze, który od 2018 roku jest także Pomnikiem Historii, czyli szczególnej wartości dla kultury zabytkiem, zatwierdzonym przez Prezydenta RP. W związku z tym, że wcześniej nie byliśmy na wyprawie w tym miejscu, tak właśnie zrobiliśmy.

Początkowo trasa prowadzi nas przez miasteczko, odpowiedzi należy szukać zgodnie z udostępnioną na stronie Pttk mapą. Tak, jak nitka po kłebku, trafiamy do ogrodu, w którym możemy znaleźć trawnik w kształcie serca, romantyczną ławeczkę przy pięknej Magnolii, czy metalową altankę. Pomimo widocznej kompozycji parkowej, znajdują się tutaj tereny też bardziej dzikie. Można urządzić sobie piknik w cieniu drzew, odpocząć albo pospacerować krótkimi alejkami, natomiast w ciepłe dni, ochłodzić się w grubych ścianach poszlacheckiego dworku, który w centrum parku zaprasza nas do swoich wnętrz. Przekraczając progi sieni trafiamy do zatrzymanego w czasie XVIII-wiecznego dworku. Pełnego detali, takich najdrobniejszych, które przykuwają uwagę; kominki, obrazy, przedmioty codziennego użytku. Nie wiem dlaczego, ale pokoje dziecięce zawsze wzbudzają we mnie grozę, tutaj było podobnie, jednak nie przekonują mnie te detale, ale stare metalowe płyty z muzyką już bardzo i te piece… Po odnalezieniu odpowiedzi na jedno z pytań gry TRInO i zakończeniu zwiedzania dworu, ruszyliśmy dalej.

Kolejne punkty gry nie powinny stanowić problemu, trzeba się jednak dobrze rozglądać. Jeden punkt kontrolny może zająć trochę więcej czasu, jest trochę nieczytelny, ale po wytęrzeniu wzroku, powinno sie udać. Plusem w tej grze jest to, że nie ma konieczności robienia wszystkich punktów po kolei. W przypadku Koszut, można iśc wg dowolnej numeracji, są one trochę porozrzucane po wsi. Trasa prowadzi, poza częścią dotyczącą dworu, chodnikami. Spacerek będzie miał zatem na pewno więcej niż 3 km.

Teren dworku romantyczny, gra pozwala poznać historię miejsca, zdecydowanie dla dzieci starszych też gra powinna się spodobać. Warto też wspomnieć, że w Muzeum odbywają się cykliczne spotkania „Filiżanka kultury” – różnego rodzaju spotkania oraz wernisaże z poetami, muzykami itp. wg mnie godne uwagi.

Ciekawe na trasie:

  • Zabytkowe XVIII-wieczne wiatraki [zabytek]
  • XVIII-wieczny Dwór Szlachekji – Pomnik Historii/ Muzeum Ziemi Średzkiej [zabytek]
  • Park podworski [zabytek]

Dostępne w pobliżu:

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: średzki

Gmina: Środa Wielkopolska

Miejscowość/Wieś: Koszuty

Ważne informacje: ceny biletów: N/15, U/10; godziny otwarcia: Wt-Pt/ 09:00-15:00, Sb-Nd/ 11:00-15:00, w okresie zimowym od listopada do marca, muzeum nieczynne w weekendy; Parking: bezpłatny w okolicy kościoła.

!Pamiętajcie, aby godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzić samodzielnie, przed wizytą w obiekcie, mogą one ulec zmianie.