OSTRÓW TUMSKI DLA KAŻDEGO

Spis Treści:

 1. Archikatedra Świętych Apostołów Piotr i Pawła
 2. Brama Poznania ICHOT
 3. Questy Wielkopolskie
 4. TRInO „Po obu brzegach Cybiny”
 5. Kościół pw. NMP in Summo
 6. Rezerwat Genius Loci

Ostrów Tumski w Poznaniu to ogromna dawka historii, z którą można obcować na wiele sposobów. Chciałam Wam pokazać, jak wiele można odkryć na tak niewielkim terenie oraz w jak różnorodny sposób, poprowadzić wycieczki krajoznawcze zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Materiał powstał w ramach kilkukrotnych wycieczek, poznając miejsce za każdym razem inaczej. A jeszcze nie zakończyliśmy naszego eksplorowania tego terenu.

1. Archikatedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Katedra, którą możemy dzisiaj podziwiać, to odbudowana po II wojnie światowej nowogotycka wizja architekta. Szczerze (według mnie) ciężko patrząc na nią i mówić o historii, bo to twór nowoczesny. Przekraczając jednak jej progi przechodzimy do świata, który historią jest aż przesiąknięty. Bo to właśnie tutaj „Polska się zaczęła”. Nie jestem pewna, czy jako uczennica, kiedykolwiek byłam tutaj na wycieczce, dla poznaniaków jest to raczej miejsce do świętowania. Warto jednak wybrać się na turystyczne odkrywanie tego, co bliskie. Tak też pewnego dnia zeszłam do podziemi Katedry, i to właśnie tam możecie poczuć zapach i smak historii Polski. Forma prezentacji podziemi wg mnie pięknie buduje nastrój, prezentuje wszystko w sposób przystępny, bez natłoku informacji. Podczas zwiedzania byłam sama, co nawet pobudzało moją wyobraźnię, ostatecznie przeszłam podziemia w spokoju poznając miejsce, w którym działo się wiele. Będąc w Katedrze i nie schodząc do podziemi, całość wizyty może mieć charakter bardziej chrześcijański, niż historyczny. Same wnętrza Katedry odbudowane zostały po zniszczeniach wojny, choć w poszczególnych kaplicach zdecydowanie można zobaczyć pierwotne elementy wyposażenia. Krocząc od kaplicy do kaplicy natrafiamy na Złotą Kaplicę, w której to spoczywają prochy Mieszka I i Bolesława Chrobrego, stanowi także Pomnik Narodu Polskiego, . Dla mnie jest to miejsce interesujące nie tylko ze względu na splendor, z którym została stworzona, ale też na historię jej powstania. Jest ściśle związana z hrabią Edwardem Raczyńskim, dziedzicem Rogalina, który dla Poznania wiele dobrego uczynił. Niestety przyczyniła się też po części do jego śmierci. To tutaj Edward w ostatnich godzinach życia spędził swój czas, usuwając (nie swoimi rękoma) z cokołu Pomnika Mieszka i Bolesława zapis „Do kaplicy tej ofiaruje hrabia Nałęcz Raczyński”, za który to był szeroko krytykowany w ówczesnym świecie. Włożył w to miejsce wiele serca i lat życia, za co nikt mu nie podziękował. Poza Złotą Kaplicą, można odwiedzić także szereg innych kaplic, podziwiając niezliczone ilości fresków, sklepień, rzeźb i witraży, do czego oczywiście także Was zachęcam.

Wiem, że Architektura Sakralna nie jest dla wszystkich głównym obiektem podróży, choć często też jest jedynym. Moim zdaniem należy jednak też się pokłonić nad historią miejsca. Te mury nie jedno widziały, słyszały i czuły. W poznańskiej Katedrze poczujecie nie tylko siłę i moc pierwszych władców polskich, poczujecie też nadzieję Narodu Polskiego w czasie okupacji, zapach prochu i zniszczeń wojennych oraz dużo nadziei i wiary na lepsze jutro. Z tym wszystkim w głowie na pewno zupełnie inaczej podejdziecie do odwiedzin tego miejsca.

Źródło rycin z wizerunkiem Katedry sprzed 1939 roku pochodzą z serwisu polska-org.pl, mnie osobiście chyba bardziej podoba się jej poprzednie wcielenie.

2. Brama Poznania ICHOT

Rating: 5 out of 5.

Przygoda nie byłaby jednak pełna, bez odwiedzenia Bramy Poznania ICHOT. Jest to Interaktywne „Muzeum” dla dzieci i dorosłych, które przedstawia historię w zupełnie nieoczywisty sposób. Zwiedzanie odbywa się w dwóch wersjach – rodzinnej oraz dla dorosłych. Mimo, że całość jest na tym samym terenie, trasy różnią się od siebie. Dla rodzin z dziećmi są przygotowane dodatkowe sale, w których dzieci mogą pobawić się robiąc przerwy pomiędzy historycznymi fragmentami trasy. Oprócz tego forma zwiedzania z audioprzewodnikiem i kolejnymi zadaniami do wykonania, pozwala dzieciom zaspokoić swoją ciekawość oraz naturalną chęć odkrywania. Trasa dla dorosłych, zawiera dużo więcej faktów historycznych, dla dociekliwych czas zwiedzania może trwać ponad dwie godziny, zarówno z historią powstania Polski, jak i zmian które miały miejsce w czasie, aż do bieżących wydarzeń z Poznania. Trasa ta uzupełnia fakty poznane podczas zwiedzania Katedry oraz informacje związane z grodem, do tego wiele filmów, quiz i interaktywnych plansz, które urozmaicają całość.

W cieplejsze dni koniecznie wejdźcie na taras, gdzie możecie podziwiać panoramę Poznania. Znajdziecie tam przekrój panoramy na wszystkie strony świata. Możecie przyjrzeć się też dawnej śluzie katedralnej Fortu Poznańskiego, śluza znajduje się na trasie Poznańskiego Szlaku Fortecznego. Jeżeli interesuje Was tematyka Twierdzy Poznań, warto przejść na drugą stronę brzegu Cybiny i zapoznać się z historią miejsca.

Pamiętajcie, bilety w Bramie są sprzedawane na konkretne godziny, nie wejdziecie zatem z marszu. Warto wcześniej zaplanować zwiedzanie, aby nie czekać na kolejną wolną godzinę odwiedzin.

3. Questy Wielkopolskie

Odwiedziny Ostrowa Tumskiego można urozmaicić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykonanie gry terenowej Wielkopolskie Questy „Początek Polski w Poznaniu”. Gra terenowa zaczyna się przy Moście Jordana i prowadzi przez najważniejsze punkty miejsca, opowiada historię i wyznacza zagadki do rozwiązania. To dobra zabawa dla rodzin z dziećmi, zarówno dla małych, jak i dużych, kwestia jak przedstawimy dzieciom zabawę. Grę można przerwać w każdej chwili, w celu np. wejścia do Katedry lub Bramy Poznania. Całość jest przygotowana w przystępny sposób. My wykonaliśmy go latem i był to nasz drugi quest z serii, obecnie kończymy zdobywać już złotą odznakę „Wielkopolskie Questy Odznaka Odkrywców Tajemnic”. Zatem jeżeli jeszcze nie próbowaliście to jest świetny sposób na rozpoczęcie zabawy i poznanie zupełnie nowych faktów o Ostrowie Tumskim. Dla nas było to miłe połączenie spaceru z poznaniem historii i zabawa z dziećmi, czasem zagadki mogą sprawdzić trochę trudności, ale przy pracy zespołowej z dziećmi na pewno sobie poradzicie.

4. TRInO „Po obu brzegach Cybiny”

Inną formą gry terenowej, która bardzo spodobała się starszej córce, jest TRInO. Ta gra terenowa różni się od questu tym, że trasa jest z góry znana. Nie polega na odgadywaniu kolejnej drogi poprzez wykonanie zadania, a na odnalezieniu konkretnych punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie i odpowiedzi na zadane w tym punkcie pytanie. Do gry jest dołączona mapa z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, można uczyć przy okazji dzieci topografii, to było dla dziewczynek jednym z ciekawszych elementów. Grę można pobrać z portalu trino.pttk.pl, a jeżeli zależy Wam na zdobywaniu odznak, możecie swoje odpowiedzi wpisać w formularz na stronie oraz wpisać do książeczki na orientację. Gra terenowa może zostać zaliczona do odznak TRInO oraz INO.

5. Kościół pw. NMP in Summo

„Sancta Maryia in Summo Posnaniensis„ to historyczna nazwa, obecny kościół wybudowany został na miejscu przedromańskiej świątyni wzniesionej w 965 roku przez Dąbrówkę, żonę Mieszka I. Podczas ostatnich prac archeologicznych odkryto w okolicy kościoła relikty palatium Mieszka I oraz fundamenty pałacowej kaplicy. Obecny Kościół pochodzi z I połowy XV wieku (1430-1448). 2 lipca 1448 roku konsekrował go biskup poznański Andrzej Bniński.

Z zewnątrz niepozorny, po przekroczeniu progu wrażenie przestrzeni jest ogromne, wysokość sklepień, wydłużone, kolorowe witraże wpuszczające światło do środka, pięknie prezentują się po renowacji. Została tez przygotowana w pobliżu nowoczesna instalacja, przedstawiająca zarys ówczesnego palatium w przyrównaniu do obecnych ścian kościoła. Warte zobaczenia choćby na chwilę.

Informację o zwiedzaniu możecie sprawdzić na stronie Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci w zakładce -> Dla zwiedzających-> Zwiedzaj z nami Kościół NMP in summo i okolice!

6. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Rating: 4.5 out of 5.

Jeżeli interesujecie się archeologią, kolejna propozycja będzie dla Was. Otwarty w 2012 roku Rezerwat Archeologiczny Genius Loci to 3 sale prezentujące relikty dawnych murów obronnych grodu poznańskiego z X wieku. Forma zwiedzania jest dostosowana zarówno dla mniejszych widzów jak i tych starszych. Podczas wizyty można obejrzeć film, my akurat oglądałyśmy 10 minutową wersję dla dzieci, a następnie z audioprzewodnikiem ruszyłyśmy na poznanie historii średniowiecznego Poznania, osobna trasa dla dzieci i osobna dla dorosłych.

Rezerwat jest niewielki, a jego tematyka jest osadzona głównie w temacie średniowiecznych odkryć archeologicznych, przedstawiona jednak w sposób przystępny i nowoczesny, także dla dzieci. Relikty odkryte podczas wykopalisk są wykorzystywane także przez artystów (biżuteria, rzeźby), część z nich można obejrzeć na miejscu.

W przypadku obu opisanych wyżej gier terenowych, poznajemy najważniejsze miejsca z Ostrowa Tumskiego, można zatem tradycyjne zwiedzanie połączyć z grą terenową dla urozmaicenia. Jeżeli jesteście fascynatami odznak, przechodzący tędy Poznański Szlak Forteczny i odwiedzenie Śluzy Katedralnej możecie zaliczyć do regionalnej odznaki „Twierdza Poznań”. Poza tym możecie odwiedziny Ostrowa Tumskiego wpisać do odznaki krajoznawczej „Szlakiem Pomników Historii w Polsce” oraz do Odznaki Krajoznawczej Polski (OKP). Nie można też zapomnieć o odznace „Poznaj Szlak Piastowski”. Jest to bardzo bogate miejsce pod względem punktacji do odznak PPTK.

Jeżeli natomiast szukacie informacji, w Poznańskiej Informacji Turystycznej znajdziecie bardzo dużo różnych folderów w tym temacie. Są kolorowanki dla dzieci, mapy z najważniejszymi punktami oraz informatory z faktami historycznymi. Quest lub zadania TRInO możecie pobrać z odpowiednich stron internetowych i wydrukować samodzielnie. W Bramie Poznania natomiast jest dostępna księgarnia, gdzie możecie znaleźć ciekawe pozycje dotyczące terenu oraz Poznania.

Śródka jest także bogata w ofertę gastronomii regionalnej, zatem jeżeli podczas spacerów dopadnie Was głód, jestem pewna, że znajdziecie coś dla siebie.

To jednak jeszcze nie wszystko, co ma do zaoferowania Ostrów Tumski. Jak już udadzą nam się kolejne wyprawy, post na pewno zostanie uzupełniony, bo to jeszcze nie koniec.

Ciekawe na trasie:

 • Archikatedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła [zabytek architektury]
 • Brama Poznania ICHOT [muzeum]
 • Most Jordana [zabytek techniki]
 • Mural Śródka
 • Rezerwat Archeologiczny Genius Loci [muzeum]
 • Muzeum Archidiecezjalne [muzeum]
 • Śluza Katedralna [zabytek architektury][szlak forteczny]
 • Wartostrada
 • Kościół pw. NMP in Summo [zabytek architektury]

Dostępne w pobliżu:

 • Jezioro Malta
 • Stary Rynek Poznań
 • Park Cytadela
 • Park Stare Koryto Warty
 • Tramwaj Wodny Poznań

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: poznański

Gmina: Poznań

Miejscowość: Poznań