ROWEREM ZE SWARZĘDZA NAD MALTAŃSKIE JEZIORO

W tym roku nastąpiła mała zmiana w pojazdach dwukołowych dziewczynek, trochę częściej zatem pojawiają się u nas przygody rowerowe. Tym razem padło na kolejną 25 km trasę ze Swarzędza dookoła Malty i z powrotem. Trasa prowadzi w większości ścieżkami rowerowymi, po części jednak też znajdują się fragmenty, gdzie trzeba włączyć się do ruchu drogowego albo jechać chodnikiem, jeżeli jesteście z dziećmi.

Trasa początkowo prowadzi wzdłuż jeziora swarzędzkiego, następnie ulicą Strzelecką dojeżdżamy do Antoninka przekraczając granicę Swarzędza i Poznania. Tam jest tunel podziemny dla pieszych i rowerów, w ten sposób można dostać się na drugą stronę drogi krajowej 92 i pędzić dalej leśnymi drogami w kierunku Malty. Ścieżka prowadzi wzdłuż ściany Nowego Zoo, można z daleka podziwiać pawilon dla słoni, ale także przejechać koło stacji kolejki Maltańskiej „Zwierzyniec”.

Tutaj zaczyna się przygoda dookoła Jeziora Maltańskiego, gdzie nastąpiły nasze 3 przystanki. Numer jeden plac zabaw, oczywiście będąc z dziećmi nie można ominąć tej atrakcji, a że trasa do krótkich nie należała, pozycja obowiązkowa. Następny przystanek to plac zabaw po drugiej stronie jeziora – statek, tam wizyta jednak nie trwała zbyt długo, bo słońce grzało dość mocno, co na otwartym terenie nie pomagało.

Postanowiliśmy na chwilę zboczyć z trasy i odwiedzić długo wyczekiwane przez dziewczynki Miasteczko Ruchu Drogowego. Jeżeli szukacie miejsca, gdzie dziecko może bezpiecznie nauczyć poruszać się po drogach, to jest właśnie odpowiednie miejsce. Miasteczko posiada pełne oznakowanie, jest też oświetlenie, przejścia dla pieszych, ronda – oczywiście miejsce przeznaczone do nauki, zatem prawdziwych samochodów tam nie znajdziecie. U nas nawet, jeśli sił brakowało, to miejsce naładowało psychicznie bardzo.

Czas przyszedł na powrót tą samą trasą od przystanku Kolejki Maltańskiej „Zwierzyniec”. To tutaj nastąpiło małe osłabienie fizyczne i psychiczne, ale 10 km było przed nami. Wspomogliśmy się, zatem zakupionymi przekąskami i ruszyliśmy w dalszą drogę. Całość trasy razem z przystankami zajęła nam ok 3,5 – 4 godziny, wymaga fizycznego wysiłku i koordynacji ruchowej, część trasy przebiega wąskimi ścieżkami koło stawów, wymaga też włączenia się do ruchu drogowego, zatem należy wziąć to pod uwagę, zabierając w trasę dzieci.

Trasa Rowerowa Swarzędz-Malta

Ciekawe na trasie:

  • Jezioro Swarzędzkie
  • Jezioro Maltańskie
  • Malta Ski

Dostępne w pobliżu:

  • Nowe Zoo
  • Muzeum Pszczelarstwa
  • Centrum Rekreacji i Sportu w Swarzędzu

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: poznański

Gmina: Swarzędz/Poznań

Miejscowość: Swarzędz/Poznań