KALISZ NAJSTARSZE MIASTO W POLSCE

Nasza kolejna przygoda z serii #jednodniówkapociągiem odbyła się w jednym z najstarszych miast polskich. Kalisz, bo o nim tutaj mowa, to kolejne miasto na naszej mapie, które dołączyło do grona wielkopolskich miast wartych odwiedzenia.

Postawiliśmy na połączeniu tradycyjnego zwiedzania z questem wielkopolskim, który można wykonać na tym terenie. Obejmuje on najważniejsze punkty turystyczne Kalisza, zapewnia urozmaicenie tradycyjnego spaceru i zaciekawia historią. Naszą trasę spacerową (po przyjeździe pociągiem i przetransportowaniu się autobusem do centrum) rozpoczęliśmy od odwiedzenia Informacji Turystycznej, która mieści się w Ratuszu i jednocześnie odwiedziliśmy pierwszą atrakcję Wieżę Ratuszową. Z całej wycieczki to właśnie to była najlepsza część. Zwiedzanie jest możliwe w dwóch wersjach audioprzewodnika: rodzinnej i dla dorosłych, które prowadzą po kolejnych piętrach wieży, zaczynając od piwnicy. Bardzo ładne połączenie historii i współczesności, sala do zabawy dla dzieci bardzo umila zwiedzanie rodzinne, natomiast wieża zegarowa to dla mojego oka coś bardzo miłego. Na ostatnim piętrze dostępna panorama, zabrakło mi jedynie podestów do lunet dla dzieci, bardzo ułatwiłoby to korzystanie z tej atrakcji rodzicom i dzieciom.

Następnie ruszyliśmy na trasę spacerową obejmującą odwiedziny Katedry pw. św. Mikołaja Biskupa [obecnie część w remoncie], należącej do Kanonu Krajoznawczego Polski; planty prowadzące do popularnej fontanny Noce i Dnie, która wprowadza w granice Parku Miejskiego, najstarszego ogólnodostępnego parku w Polsce, w którego granicach znajduje się Baszta Dorotka. Przechodząc granicę plant i Parku Miejskiego, warto też przeczytać historię zamku kaliskiego, którego odkryte pozostałości fundamentów można też zobaczyć.

Baszta Dorotka z pomnikiem szewczyka, to jedna z atrakcji dla dzieci, obejmuje wizytę w ciasnej baszcie oraz pokaz legend powiązanych z historią Kalisza, wg informacji uzyskanych na miejscu, wstęp jest o pełnych godzinach, a pokaz bajkowy trwał ok 15-20 minut. Kolejnym punktem, nieodłącznym w podróżach z dzieckiem jest wizyta na placu zabaw, na szczęście trasa ta obejmuje też taką atrakcję- choć wyboru nie ma dużego, a miejsce od dawna wymaga rewitalizacji. A tuż obok można zaszczycić oczy widokiem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego stojącego na brzegu Prosny, do małej makiety teatru można dojść przechodząc mostem Teatralnym, podchodząc bliżej wejścia po lewej stronie.

Po przejściu trasy questa i odnalezieniu skarbu warto przespacerować się w kierunku Mostu Kamiennego, który jest wliczony do zabytków techniki [odznaka Przyjaciel Wielkopolski]. Z tegto miejsca bardzo blisko można wrócić na rynek i odwiedzić inne ciekawe miejsca znajdujące się w zasięgu. Tutaj wg własnych upodobań można wybrać pobliskie Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza lub Muzeum im. GJ Osiakowskich. My postawiliśmy na to pierwsze. Tak trafiliśmy troszkę do innego wymiaru postrzegania sztuki XIX-wiecznej osadzonej w tematyce Gorczańskiej rodziny rolniczej. Przemiła Pani obsługująca Centrum przedstawiła nam historię artysty, którego ja osobiście wcześniej nie znałam.

Przebieg trasy, w naszym wypadku np.: obejmował dwukrotne odwiedziny fontanny czy Parku Miejskiego. Sam rynek odwiedziłyśmy trzy razy, bo jedliśmy tam też obiad, Teatr mijałyśmy dwa razy. To świadczy o tym, że wszystkie kolejne punkty wyprawy znajdują się w bardzo bliskiej sobie odległości.

W trasie questa niespotykane, jak dla mnie dotąd, jest ukrycie skarbu, wskazówki jednak bardzo czytelne i nie powinno być problemu z ich realizacją [poza remontem Katedry]

Oczywiście całość trasy jest też do przejścia jadąc autem, wtedy jednak można się pokusić też o inne atrakcje miasta np. Gród Kaliski Piastów czy Muzeum Regionalne [obecnie w remoncie], których nam nie udało się zrealizować. Ograniczały nas jednak siły i czas – pociągiem trochę inaczej wygląda realizacja wycieczki.

Z informacji praktycznych kaliski transport publiczny ma swoje trasy przejazdu wprowadzone w mapach Google, dlatego poszukiwanie trasy przejazdu z punktu A do B można bez problemu tam sprawdzić, podpowiada najbliższe możliwe przystanki oraz numer proponowanej linii autobusowej [należy zaznaczyć opcję transportu publicznego]. Nam udało się bez problemu poruszać po mieście, sprawdzałam jednak najpierw możliwe trasy przejazdu wcześniej, ułatwiło mi to bardzo poruszanie się po mieście.

W zależności od tego ile atrakcji wybierzecie dodatkowych, jeden dzień w Kaliszu może być wypełniony w całości, w tygodniu ograniczają godziny otwarcia atrakcji, w weekendy tego czasu jest jednak więcej, choć pewnie i ruch turystyczny w tym czasie większy. My właściwie wszędzie byliśmy sami, co bardzo ułatwia turystykę.

Całą wizytę można uwzględnić przy Odznace Turystyki Pieszej [miasto Kalisz 15 pkt], do tego Most Kamienny to zabytek techniki [odznaka Przyjaciel Wielkopolski], liczne inne zabytki architektury do odznaki ROK [jeżeli mieszkacie w granicy 40 km od miejsca] oraz Katedra i Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej do Ogólnopolskiej Odznaki Krajoznawczej, jeżeli natomiast zwiększycie zasięgi spaceru po Parku Miejskim to jeszcze Turysta Przyrodnik, bo na terenie parku jest Pomnik Przyrody „Dąb Asnyka”

Ciekawe na trasie:

 • Wieża Ratuszowa [muzeum]
 • Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa [zabytek – Kanon Krajoznawczy Polski – częściowo w remoncie]
 • Fontanna Noce i Dnie
 • Baszta Dorotka [zabytek]
 • Park Miejski
 • Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego [zabytek]
 • Kamienny Most [zabytek techniki]
 • Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza

Dostępne w pobliżu:

 • Muzeum im. GJ Osiakowskich
 • Kaliski Gród Piastów
 • Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej [w remoncie]
 • Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie
 • Gołuchów

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: kaliski

Gmina: Kalisz

Miejscowość: Kalisz

!Pamiętajcie, aby godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzić samodzielnie, przed wizytą w obiekcie, mogą one ulec zmianie.