ARBORETUM LEŚNE W ZIELONCE

Zielonka czyli samo serce Puszczy Zielonki, która jest naszym bliskim sąsiadem, dlatego dość często wracamy w jej progi. Ogrody Botaniczne i Arboreta natomiast to są takie miejsca, którę lubię odwiedzać o każdej porze roku, aby poznać ich różne oblicza. Tak też jest z Arboretum Leśnym w Zielonce – tutaj byliśmy już latem, kiedy było zielono, a motyle zapylały kolorowe rośliwy w koło. Ale też złotą jesienią, gdzie pomarańcz i brąz przeważał. W przerwie pomiędzy naszymi wizytami miejsce odrobinę się zmieniło, co mnie bardzo cieszy.

LATO

Arboretum w Zielonce różni się od tego dobrze znanego nam w Kórniku, czy Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Myślę, że to w nazwie kryje się sekret 🙂 przede wszystkim jest to Leśne Arboretum. Podczas naszej wizyty, zrobiłyśmy krótki spacer, skupiłyśmy się na pierwszej części arboretum obejmującej staw, oraz część ścieżki dydaktycznej „Owadogórd”. W tym czasie było zielono, nad samym stawem przechadzałyśmy się między latającymi motylami, które zapylały. Stawy były pełne ryb i lilii wodnych. Choć trawa na części terenu była skoszona, to czuć jednak było też swobodę i dzikość. Trzeba być tutaj przygotowanym na wizytę podobnie jak w lesie, pełne spodnie, długi rękaw, nie ma tutaj chodników spacerowych, jest dużo roślin, możliwy powrót jest z niechcianymi gośćmi. Osoby, które mają insektofobie, też mogą się tutaj czuć mało komfortowo. Dla fanów roślinności leśnej i nie tylko, miejsce na pewno się spodoba. Odświeżona ścieżka dydaktyczna w nowe rzeźby owadów, na pewno zachęca do odwiedzin.

JESIEŃ

Jesienią zmieniliśmy lekko formę zwiedzania tego miejsca. Tym razem postanowiliśmy wykonać Quest, który jest dostępny na terenie Arboretum. Urozmaiciło to naszą wyprawę, wprowadziło trochę nowych informacji do naszej endyklopedii, podpowiedziało ścieżkę i doprowadziło do skarbu (pieczątki). Hasło udało nam się odganąć, niestety ktoś uszkodził budkę ze skarbem i tusz wysechł. Mam nadzieję, że podczas naszej następnej wizyty uda nam się uzupełnić brakującą pieczątką. Jesienią możecie się też tutaj spodziewać podłoża trochę bardziej podmokłego, kalosze zdecydowanie mogą się przydać. Na koniec wyprawy nieopodal możecie w wiacie piknikowej zjeść posiłek, a jeśli macie ochotę to nawet zgłosić chęć ogrzania się przy ognisku (z ofertą możecie zapoznać się na stronie Arboretum – organizacja ogniska podlega opłacie). Miejsca jest tam całkiem sporo, także dla samochodów.

Ulotka questa „W sercu puszczy” jest do pobrania i wydrukowania ze strony Arboretum w Zielonce. Przyda się także podkładka i długopis/ołówek.

Za wizytę możecie otrzymać szereg punktów do odznak min. Ścieżkę Dydaktyczną „Owadogród” do Turysty Przyrodnika. Do tej samej odznaki, możecie zaliczyć także samą wizytę w Arboretum [jako inny obiekt przyrodniczy – 2 PKT, Pomnik Przyrody 3 PKT, wizyta w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka – 5 PKT] oraz Punkty do Odznaki Tropiciel Przyrody, Odznaki Przyjaciela Naturalnego Środowiska, Przyjaciela Wielkopolski, Regionalnej Odznaki Krajoznawczej itp.

Ciekawe na trasie:

  • Ścieżka „Owadogród”
  • Quest „W sercu puszczy”

Dostępne w pobliżu:

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Gmina: Murowana Goślina

Miejscowość: Zielonka

Godziny otwarcia: od 6:00 do 22:00 w okresie od 1 kwietnia do 30 października;
b. od 8:00 do 17:00 w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Wstęp: bezpłatny