O MEBLACH W SWARZĘDZU

Na tego Questa długo czekałam. Czasem nawet zastanawiałam się nad prawdopodobną trasą. Mimo, że nie jestem rodowitą mieszkanką, to znam już odrobinę atrakcje tego miasta, więc sama układałam sobie trasę w głowie. Ta właściwa jest jednak krótsza niż moja, ale mówi o wszystkich ważnych dla Swarzędza faktach i miejscach. Jak zwykle nie chce Wam zdradzać za dużo, aby nie zabierać przyjemności z zabawy. Jednak kilka informacji, dlaczego Swarzędz meblami się chwali tutaj znajdziecie.

Od kiedy pamiętam, zawsze mówiono- jak szukasz mebli, jedź do Swarzędza. Bardzo dużo przez te lata się zmieniło, jednak dobrego stolarza, nic nie zastąpi, a tych w Swarzędzu cały czas nie brakuje. Największą sławą spośród stolarzy swarzędzkich był Antoni Tabaka, współzałożyciel Cechu Swarzędzkich Stolarzy, przy którego obecnej siedzibie rozpoczynamy quest. Życie nie oszczędziło jemu przykrości, ale mimo przeciwności realizował swoje założenia, a nawet postrzelił się, aby nie brać udziału w wojnie. Otworzył pierwszą polską w pełni zmechanizowaną fabrykę mebli. Ale tak naprawdę wszyscy stolarze miasta zadbali o to, aby Swarzędz był znany z kunsztu stolarskiego. Sami pracowali na rozgłos, szukali rozwiązań, aby świat o nich usłyszał. Walczyli ze zmianami rynku i ustrojami politycznymi, które po wojnie nie sprzyjały pracy rzemieślniczej. Wywalczyli tym sobie uznanie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Co ciekawe w powojennych latach 1/5 mieszkańców Swarzędza stanowiła osoby pracujące w tym rzemiośle. Do dzisiaj przechadzając się ulicami miasta na każdym kroku, możecie spotkać zakład stolarski albo tapicerski. Jako córka stolarza, która uwielbia zapach trocin, zapraszam na spacer z historią po naszym mieście -> TUTAJ możecie pobrać questa o swarzędzkich meblach. Jest też dostępna broszura dotycząca szlaku meblowego na stronie Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki.

A jeśli już mówimy o Centrum, to jest to dla mnie jedno z ulubionych miejsc turystycznych w mieście. Znaleźć tu możecie interaktywne gry, wprowadzające w świat meblowy i stolarski. Poznacie gwarę i narzędzia stolarskie, a także historię miasta. Atrakcje dla dużych i dla małych. Podczas zwiedzania Centrum zwróćcie uwagę na historię macew żydowskich, które zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej. Cmentarz żydowski został zrównany z ziemią, a obecnie na jego miejscu możecie znaleźć swarzędzki Ośrodek Kultury, który niegdyś był też żłobkiem przy Fabryce Antoniego Tabaki. W miejscu dawnej bożnicy żydowskiej obecnie jest parking. Te macewy przypominają trochę o dawnych czasach, kiedy to ludność żydowska stanowiła większość mieszkańców. Wszystko dzięki Zygmuntowi Grudzińskiemu, który przyjął żydów z przeludnionej dzielnicy żydowskiej Poznania. Otwarty umysł człowieka żyjącego w XVII wieku, doprowadził do powstania cechu rzemieślniczego, który z wieloma perturbacjami przetrwał w formie cechu stolarskiego do dnia dzisiejszego. Dodajmy do tego spacer nad Jeziorem Swarzędzkim, po którym niegdyś odbywały się rejsy wycieczkowe dla zmęczonych miejskim życiem poznaniaków i mamy historię, którą zdecydowanie należy poznać.

Ciekawe na trasie:

  • Cech Stolarzy Swarzędzkich
  • Krzesło XXL i Rzeźba Stolarza
  • Swarzędzki Szlak Meblowy
  • Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki [obecnie atrakcje z okularami VR wyłączone z użytku]

Dostępne w pobliżu:

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: poznański

Gmina: Swarzędz

Miejscowość: Swarzędz

!Pamiętajcie, aby godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzić samodzielnie, przed wizytą w obiekcie, mogą one ulec zmianie.