O WRONCZYNIE INACZEJ

Ścieżka dydaktyczna im. Maksymiliana Jackowskiego we Wronczynie z historią rodziny von Treskow w tle, tak bym opisała w skrócie naszą wyprawę do Wronczyna. Opisów samej ścieżki nie znalazłam wiele, natomiast te które znalazłam, mówią o punktach, które znajdują się na trasie. I tak należy ścieżkę interpretować. Punkty. Trasa nie zatacza pętli, a punkty rozrzucone są bez logicznego sensu. Dla ułatwienia stworzyłam mapkę punktów ścieżki, pamiętajcie przy tym, że z punktu III należy się cofnąć tą samą trasą do punktu IV. A następnie udać się do kolejnych, rozrzuconych po obu stronach miejscowości. Kolejność dowolna, zawsze należy się w którymś kierunku cofnąć.

My wybraliśmy bardziej dziką przygodę (trochę nieświadomie) z punktu III „Zielona Szkoła” przeszliśmy dzikimi ścieżkami leśnymi do punktu V, czyli Jeziora Wroczyńskiego Dużego (przechodziliśmy jednak przez wyschnięty strumyk, więc nie wiem czy w każdym czasie trasa będzie do przejścia) zataczając w ten sposób pętle. Nie złapaliśmy kleszczy, ale była przeprawa przez pokrzywy, zatem pętla tylko dla odważnych 🙂

Spod jeziora udaliśmy się w dalszą drogę przyjrzeć się bliżej pobliskiemu dworkowi Jackowskich. Właścicielem jego od 1899 był Tadeusz Jackowski, a dwór został w rękach rodziny do 1939 roku. Tą historię możecie jednak poznać na większości stronach opisujących sam dwór. Ja chciałam Wam wspomnieć o czasie, kiedy on jeszcze do rodziny Jackowskich nie należał. A było to w latach od ok 1850 roku do ok 1880. Wg danych ze strony rodziny, posiadłość w tych właśnie latach należała do rodziny von Treskow, której drzewo z zaciekawieniem odtwarzam. Nie znalazłam potwierdzenia na polskich stronach opisujących dwór, w tym czasie istnieje luka informacyjna. Ok roku 1850 posiadłość nabył syn właściciela Owińsk Otto Sigismund (1793-1855) dla swoich dzieci. To właśnie ta linia rodzeństwa była najliczniej zamieszkującą ziemie wielkopolską. Każde z dzieci Otta dostało inną posiadłość, Wronczyn trafił w ręce młodszej córki Berthy Otilie (1830-1899), która po swoim ślubie w 1861 roku wraz z Wilhelmem von Arco (1833-1872) zamieszkała w otrzymanym dworze. To właśnie w tym czasie urodziła się im trójka dzieci Bertha, Alice i Wilhelm. Niestety swoje losy z dworem i sobą złączyli na krótko, bo w 1872 roku roku zmarł małżonek Berthy, a ta po śmierci męża postanowiła wraz z dziećmi powrócić do Berlina. Tak ok roku 1880 nastąpiła sprzedaż dworu w kolejne ręce niemieckie Racharda von Falkenhayn, który to w 1899 roku sprzedał go wspomnianemu Tadeuszowi Jackowskiemu.

Poniżej zarys drzewa genealogicznego z linii Otto, brata Henricha z Radojewa, Luisa z Wierzonki oraz Carla z Grocholina.

Trudno mi ocenić ile w tym prawdy, jednak luki informacyjne na polskich stronach dają wysokie prawdopodobieństwo takiego scenariusza, a umiejscowienie pasuje idealnie do działań terytorialnych rodziny von Treskow, zamieszkującej pobliskie miejscowości. W bibliotece cyfrowej nie znalazłam wzmianek o rodzinie zamieszkującej w tym czasie dwór, zakładam jednak, że to prawda 🙂

Co się tyczy samej ścieżki na terenie Wronczyna, Maksymilian Jackowski to ojciec wspomnianego Tadeusza, właściciela dworu po 1899 roku, zasłużony działacz społeczno-gospodarczy. Na trasie ścieżki możecie odwiedzić groby należące do rodziny, między innymi Maksymiliana oraz jego syna Tadeusza wraz z żoną Paulą (z Chłapowskich). Z ciekawostek dotyczących tematu Maksymilian był praktykantem u Dezyderego Chłapowskiego z Turwi (ta wycieczka jeszcze przed nami), natomiast żona Tadeusza, to linia Chłapowskich z pałacu w Czerwonej Wsi. Linie rodziny Chłapowskich z Turwi i Czerwonej Wsi łączą się jednak gdzieś w okolicy 1680 roku, a Paulę i Dezyderego oddziela 78 lat, daleko zatem do szukania powiązań, mają jednak minimalny procent więzów krwi.

Przyjemnego odkrywania, trasę polecam tylko przy okazji odwiedzin Puszczy Zielonki, jezioro jest malownicze, a sam dworek (w trakcie remontu) przyciąga uwagę. Trasa częściowo prowadzi trawnikiem koło muru dworskiego, brak chodnika tuż koło ulicy, zatem udział dzieci należy przemyśleć i dostosować do własnych możliwości i chęci.

MAPKA PUNKTÓW ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNEJ

Ciekawe na trasie:

  • Punkty ścieżki dydaktycznej
  • Pomnik Przyrody Maksymilian
  • Zabytkowy Cmentarz
  • Dwór z przełomu XVIII/XIX w.

Dostępne w pobliżu:

Posty o rodzinie von Treskow:

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: poznański

Gmina: Stęszew

Miejscowość: Wronczyn

One Comment

Comments are closed.