KAJAKIEM PO WARCIE

Jako osoba niepływająca zbyt dobrze, duże akweny wodne nie są przeze mnie mile widziane, do tego dochodzą zaburzenia błędnika. Odbyliśmy jednak już trzy spływy kajakowe Wartą i do czasu, kiedy skuter nie wzburzył wody, było całkiem przyjemnie. Wbrew pozorom, że Warta wydaje się straszna (dla mnie bardzo), to przez prąd, pływanie po niej należy do przyjemności, jeżeli nie chcesz się zmęczyć wiosłowaniem ani noszeniem kajaka w miejscach mielizny, to ta rzeka się do tego nadaje. Przynajmniej z naszego doświadczenia tak wynika.

Nasze trzy trasy obejmowały spływ: I.(08/2021) Pyzdry – Czeszewo 15 km; II.(09/2021) Pogorzelica- Dębno 10 km; III.(08/2022) Pyzdry- Dębno 20 km, zatem każdy fragment trasy przepłynęliśmy dwukrotnie.


Na trasie możliwe są postoje, przebiega też ona przez Czeszewsko-Żerkowski Park Krajobrazowy, gdzie bujne drzewa umilają widoki (czasem nawet przepływanie pod ich koronami), a w samym Czeszewie jest udostępnione miejsce biwakowe (w tej sprawie najlepiej sprawdzić możliwości w Leśnictwie); natomiast po drugiej stronie rzeki działa Ośrodek Edukacji Leśnej, który zaprasza do odwiedzin w tygodniu (troszkę żałuję, że w weekendy jest zamknięte, bo nie mam okazji być w okolicy poza nim) Sama trasa jest też fragmentem Wielkiej Wielkopolskiej Pętli, która liczy łącznie 688 km znakowanego szlaku turystyki wodnej.

A co zabrać ze sobą dla dzieci poza przekąskami? U nas sprawdziły się krzyżówki, gry w kolory (choć tutaj przeważały drzewa i kolor zielony), kolorowanka – kredek zawsze pod dostatkiem, nawet jak jakaś się zgubi, jakaś zabawka (ale polecam bezpieczną dla dziecka i środowiska). Oczywiście woda do picia, krem na opalanie, czapka (mimo, że nas dwa razy deszcz złapał – niektóre osoby przypaliły noski), a jeżeli macie ze sobą cenne rzeczy to na pewno wodoodporna nerka się przyda oraz najlepiej buty takie z przeznaczeniem do wody 🙂

Firm, które świadczą w tym zakresie usługi jest bardzo wiele, Wielka Pętla Wielkopolski na swojej stronie ma też spis wszystkich portów rzecznych występujących na trasie. A dla fanów odznak i kajaków, oczywiście i w tej tematyce znajdziecie miejsce dla siebie – Turystyczna Odznaka Kajakowa, stopień popularny to przepłynięcie 100 km. Zatem wiosła w dłoń!


Ciekawe na trasie:

  • Nadwarciański Park Krajobrazowy
  • Czeszewsko-Żerkowski Park Krajobrazowy
  • Ośrodek Edukacji Leśnej

Dostępne w pobliżu:

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: wrzesiński/jarociński

Miejscowość: Pyzdry-Dębno/Orzechowo