DOBRZYCA POMNIK HISTORII

Jeden z odrestaurowanych XVIII-wiecznych pałaców Wielkopolski, jednocześnie Pomnik Historii znajduje się w Dobrzycy, w niewielkim miasteczku niedaleko Pleszewa. To jest ta część Wielkopolski, której nie odwiedzamy zbyt często, przez co historia też jest nam mniej znana, ale ta wizyta pokazała nam nowe światło na wydarzenia XVIII-wiecznej Wielkopolski oraz jej ówczesnych mieszkańców. A wszystko zaczęło się od rodu… Dobrzyckich, już wiadomo skąd pochodzi nazwa miasteczka. Choć niewiele pozostało z tamtego okresu (XV wiek), pozostałości jednak wskazują, że przedstawiciele tego rodu zapewniali sobie wygodne życie. W VIII wieku dobra przeszły w ręce rodziny Gorzańskich, najsłynniejszym spośród nich był Augustyn Gorzański (1743-1816) poseł na sejmy walne, szef kancelarii wojskowej króla Augusta Poniatowskiego, zaangażowany w działalność Sejmu Wielkiego, współuczestniczył w tworzeniu i obronie dzieła Konstytucji 3 Maja oraz insurekcji kościuszkowskiej, był także senatorem Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. To za jego czasów, pałac zyskał artystycznego smaku, który teraz możemy obserwować po przekroczeniu jego progów. Jednak znajdziecie tam też ślad innych właścicieli, min. Adama Turno, Freidricha von Kottwitz czy rodziny Czarneckich.

Sam pałac odrestaurowany został dopiero w latach 1997-2004, odzyskał po rabunku oraz powojennych zmianach ustrojowych swoje pierwotne piękno, a od 2005 roku oficjalnie został udostępniony do zwiedzania. W jego wnętrzach znajdziecie kaflowe piece, piękne polichromie, żyrandole, oraz wysoką ciekawą klatkę schodową. Choć pomieszczenia nie są tak duże jak w innych wielkopolskich pałacach, sala balowa robi naprawdę wrażenie. Nie zdziwcie się jeśli wszystkie zasłony będą zasłonięte. To celowy zabieg, ma on chronić zabytkowe wnętrza pałacu przed zgubnym wpływem światła.

Od 01 stycznia 2019 roku zespół pałacowo-parkowy otrzymał status Pomnika Historii.

A co czeka Was poza pałacem? Park jest bogaty w atrakcje, nie tylko te architektoniczne, bo możecie tam znaleźć np. oficynę i domek ogrodnika, ale także monopter, panteon czy wolierę dla ptactwa ozdobnego. Na terenie parku jest dostępna też gra terenowa, która uatrakcyjni dzieciom spacer po parku, a zaprowadza ona w najskrytsze zakątki parku – dosłownie. Znajdziecie tutaj też spacerujące ptaki min. pawie, dużo alejek z ukrytymi i całkowicie odkrytymi pomnikami przyrody, a jesienią morze liści. Dla tych, którzy planują wykonanie zielnika, tutaj na pewno wzbogacicie swoją kolekcję liści.

Nie zapomnijcie przed spacerem po parku wstąpić do Pani z obsługi muzeum, za rozwiązanie Questa po parku czeka na wszystkich drobna nagroda. A dla tych, którzy przyjechali do parku, ale zastali zamknięte drzwi muzeum… czeka automat z pamiątkami, całkiem ciekawe rozwiązanie dla spóźnialskich.

Przyjemności!

Ciekawe na trasie:

  • Muzeum Ziemiaństwa [muzeum]
  • Zespół pałacowo-parkowy [pomnik historii]
  • Dąb szypułkowy [pomnik przyrody]

Dostępne w pobliżu:

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: pleszewski

Gmina: Dobrzyca

Miejscowość: Dobrzyca

Ważne informacje: ceny biletów: N/15, U/10; Dzieci i młodzież do lat 16 1 zł;
Dzieci do lat 7  wstęp bezpłatny; piątek dniem bezpłatnego wejścia; godziny otwarcia: Wt-Pt/ 10:00-17:00, Sb/ 10:00-18:00 Nd/ 11:00-18:00, w okresie zimowym od listopada do marca Wt-Sb/ 10:00-16:00, Nd/ 11:00-15:00; Parking: bezpłatny w okolicy bramy wjazdowej.

!Pamiętajcie, aby godziny otwarcia i ceny biletó