STAW BROWARNY DOOKOŁA ZE SWARZĘDZA

Cały czas szukamy ciekawych tras rowerowych, które możemy mieć dostępne bez samochodu z bagażnikiem rowerowym, w połączeniu ze Swarzędzem. Tak naprawdę to jest spore wyzwanie, ale już kilka tras mamy sprawdzone, a to jest jedna z nich.

Trasa w kierunku Malty była przez nas wielokrotnie pokonywana. Jeżeli jednak brak sił na ponad 20 km trasę rowerową, Staw Browarny w Poznaniu będzie idealny dla rozruchu. Do tego ładna mała architektura i kilka punktów widokowych, przy których co prawda ruch turystyczny będzie wzmożony, ale dla chcącego nic trudnego, na pewno dla wszystkich znajdzie się miejsce.

Trasa ok 13 km, w zależności od wybranej ścieżki w okolicy stawów, mogą występować trudności terenowe:

Swarzędz – ścieżka rowerowa wzdłuż jeziora do ulicy Strzeleckiej – ulica Strzelecka – ulicą Sośnicką do krajowej 92 – przejście pod mostem ulicy Warszawskiej – następnie z ulicy Za Cybiną skręcamy w kierunku drugiego brzegu Stawu Antoninek – ścieżkami leśnymi mijamy Staw Młyński – Jaz na Cybinie, Stary Młyn Wodny i skręcamy w kierunku Stawu Browarnego i Huśtawki – ścieżkami wzdłuż stawu mijamy kolejne punkty widokowe – w tym Pomost na Stawie Browarnym – przekraczamy zabytkową Śluzę korbową i ruszamy dalej brzegiem stawu – dla osób lubiących bardziej dzikie tereny, na końcu stawu można skręcić w lewo pomiędzy drzewami i podjechać (podprowadzić) rowerem do Obserwatorium Ptaków – jeżeli za obserwatorium dalej pojedziecie na wprost wzdłuż Cybiny, napotkacie trudności terenowy – dla dzieci mogą stanowić wyzwanie – dojedziecie tam do Jazu na Cybinie – jeżeli z Obserwatorium zdecydujecie się cofnąć, czeka na was wygodna ścieżka koło Leśniczówki Kobylepole – zdecydowanie bezpieczniejsza opcja – następnie wracamy ścieżką, którą przybyliśmy nad Stawy.

W związku z licznymi ścieżkami nad stawami, trasę można dowolnie modyfikować, eksplorując miejsce bardziej dogłębnie. Infrastruktura okolicy jest sukcesywnie odnawiana, ścieżki są poszerzane, co zwiększa wygodę i bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli chcecie wzbogacić trasę, możecie dodać przejazd dookoła Stawu Olszak, który nie stanowi trudności terenowych, a doda kilometrów. Przyjemności.

Ciekawe na trasie:

  • Punkty Widokowe: Huśtawka, Pomost na Stawie, Obserwatorium Ptaków
  • Zabytkowa Śluza Korbowa
  • Swarzędzkie Centrum Rekreacji i Sportu

Dostępne w pobliżu:

Dane wycieczki/ lokalizacja:

Województwo: wielkopolskie

Powiat: poznański/ Poznań

Gmina: Swarzędz/ Poznań

Miejscowość: Swarzędz/ Poznań